https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/twoj-problem/fallopian-tubes-blockage/

Niedrożność jajowodów

W naturalnym zapłodnieniu plemniki przedostają się z macicy poprzez jajowody w okolice jajnika, gdzie następuje zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej. Następnie zarodek jest transportowany przez jajowody do macicy i tam zagnieżdża się w jej ścianie. Gdy jeden lub oba jajowody są niedrożne, może to spowodować utrudnienia lub całkowite uniemożliwienie zajścia w ciążę.

M

Najczęstsze przyczyny niedrożności jajowodów:

  • zakażenie miednicy lub choroba zapalna miednicy mniejszej (może nastąpić m.in. na skutek chorób przenoszonych drogą płciową, np. zakażenia chlamydią),
  • blizny, zrosty po rozległych operacjach miednicy,
  • endometrioza,
  • uprzednia ciąża pozamaciczna,
  • wady rozwojowe.

Jak wykryć niedrożne jajowody?

W celu wykrycia niedrożnych jajowodów wymagane jest badanie obrazowe z kontrastem, którego zadaniem jest stwierdzenie przepływu kontrastu przez jajowody. Aby wykryć niedrożność jajowodów, wykonuje się badanie obrazowe/HSG, sonoHyCoSy, HyFoSy lub laparoskopię.

Niedrożność jajowodów a ciąża - co możemy zrobić?

Przy całkowitej niedrożności lub braku jajowodów jedyną i w pełni skuteczną metodą leczenia jest zapłodnienie pozaustrojowe. W przypadku metody IVF komórka jajowa zostaje zapłodniona przez plemnik pozaustrojowo (poza jajowodem pacjentki), a zapłodniony zarodek wprowadzany jest bezpośrednio do macicy.

Masz pytania dotyczące zabiegu?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604749740