Klejenie żylaków

Żylaki wiążą się z odczuwaniem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle czy obrzęki nóg. Klejenie żylaków to mało inwazyjna i nowoczesna metoda ich leczenia. Zabieg nie wymaga nacinania skóry i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dlatego może być alternatywą dla operacyjnego usuwania żył. Przeprowadzany przez najlepszych chirurgów naczyniowych w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka pomaga skutecznie radzić sobie z problemem żylaków.

 

Klejenie żylaków polega na niwelowaniu niewydolnych żył, żylaków atypowych oraz patologicznie zmienionych głównych pni żylnych. W trakcie zabiegu zostaje wykorzystany klej cyjanoakrylatowy, który jest elastyczny, przyczepny i ma właściwości bakteriostatyczne.

M

Przed zabiegiem klejenia żylaków

Zabieg klejenia żylaków przeznaczony jest głównie dla ludzi młodych, którzy posiadają żylaki w początkowych stadiach. Każdy pacjent odbywa konsultacje przed zabiegową, na której zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski. Następnie chirurg naczyniowy wykonuje badanie USG Doppler, dzięki któremu jest w stanie ocenić stan żył głębokich. Brak zakrzepicy w układzie żył głębokich to pierwszy z czynników, które kwalifikują pacjenta do zabiegu. Kolejny z nich to brak zmian skórnych, które bardzo często są nieodłącznym elementem chorób tkanki łącznej. Ich występowanie na ciele pacjenta (nawet w postaci zmian alergicznych), może dyskwalifikować możliwość przeprowadzenia zabiegu. W trakcie klejenia żył konieczne jest wprowadzenie długiego cewnika, dlatego dobry chirurg naczyniowy, dzięki wynikom badań jest w stanie ocenić, którzy pacjenci mogą skorzystać z zabiegu.

Przebieg zabiegu klejenia żylaków

Zabieg klejenia żył trwa od 10 do 40 min, w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Chirurg naczyniowy dokonuje znieczulenia miejscowego. Następnie wkłuwa się w żyłę i wprowadza do jej środka cewnik. Do żyły zostaje stopniowo wciskany klej cyjanoakrylatowy. Lekarz uciska miejsce klejenia, aby zamknąć dopływ krwi w chorej żyle. Dzięki temu żyła rozpoczyna proces włóknienia. Na koniec chirurg naczyniowy nakłada opatrunek.

Efekty klejenia żylaków

Zabieg klejenia żylaków jest mało inwazyjną metodą i nie wymaga nacinania skóry. Dodatkowo:
– jest bardzo skuteczny (zapewnia pełne zamknięcie pnia żylnego w 95% przypadków),
– nie wymaga znieczulenia ogólnego,
– jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent po skończonym zabiegu może wrócić do codziennych czynności,
– nie wymaga noszenia pończoch uciskowych po wykonaniu zabiegu.