Laserowe leczenie żylaków

Laserowe leczenie żylaków to jedna z szybszych metod walki z patologicznie zmienionymi żyłami. Zabieg laserowego leczenia żylaków polega na zamknięciu żyły z wykorzystaniem wiązki lasera i jest świetnym rozwiązaniem dla pacjentów zmagających się z tym schorzeniem, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z metody tradycyjnej. Zabieg jest wykonywany przez chirurga naczyniowego w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie.

 

Laserowe leczenie żylaków jest rozwiązaniem z dziedziny chirurgii naczyniowej, na które decydują się pacjenci rezygnujący z metody tradycyjnej (operacyjne usuwanie żył). Laser emitując fale, niszczy chore naczynie żylne, zamykając je od środka. Zabieg z wykorzystaniem lasera pozwala leczyć duże i proste pnie żylne. Laserowe leczenie żylaków nie jest wykorzystywane w przypadku leczenia żył krętych.

M

Przed laserowym leczeniem żylaków

Pacjenci przed zabiegami w naszej klinice, zawsze są konsultowani z odpowiednim lekarzem prowadzącym. W przypadku laserowego leczenia żył jest nim chirurg naczyniowy. To on zleca pacjentom szereg badań laboratoryjnych oraz wykonuje badanie USG Doppler, które pozwala zobaczyć przepływ krwi w żyłach głębokich. Ich prawidłowe działanie jest jednym z elementów kwalifikujących pacjenta do zabiegu. Kolejnym z nich jest brak niedokrwienia kończyn. Przed zabiegami dotyczącymi laserowego leczenia żylaków, układ żył głębokich musi być wydolny. Ostatnim elementem przygotowania do operacji jest tzw. „mapowanie nóg”, czyli zaznaczenie specjalnym markerem żył, które nadają się do wykonania zabiegu. Warto dodać, że na zabieg laserowego leczenia żylaków z reguły kwalifikuje się więcej pacjentów niż na tradycyjną metodę usunięcia żył. Jest to związane z tym, że zabieg nie jest aż tak dużym obciążeniem dla organizmu oraz nie wiąże się z wykonaniem znieczulenia ogólnego.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania żylaków

Zabieg laserowego usuwania żylaków może trwać od 20 do 40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od nakłucia żyły i wprowadzenia do niej włókna lasera lub sondy. Dzięki niej chirurg naczyniowy jest w stanie śledzić wnętrze żyły za pomocą USG. Sonda we wnętrzu żyły uruchamia także energię świetlną, która następnie zmienia się w energię cieplną. Ściana naczynia żyły zostaje podgrzana i zniszczona. Za pomocą wysokiej temperatury lasera, dobry chirurg naczyniowy jest w stanie skutecznie zamknąć zdeformowaną żyłę.

Efekty laserowego usuwania żylaków

Laserowego usuwanie żylaków to:

  • skuteczny sposób na domknięcie zdeformowanej żyły,
  • mało inwazyjna metoda,
  • brak konieczności noszenia odzieży uciskowej dłużej niż tydzień,
  • małe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań,
  • szybsza regeneracja.