Skleroterapia na żylaki

Zabieg ostrzykiwania żylaków specjalnymi środkami obliterującymi, czyli skleroterapia, ma na celu ich całkowite usunięcie. Ta stosunkowo mało inwazyjna metoda nie sprawia dużego bólu i jest dość skuteczna. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do skleroterapii i niestety nie w każdym przypadku można ją stosować. Sprawdźmy zatem, w jakich sytuacjach ten zabieg się sprawdza. 

M

Czym jest skleroterapia i kiedy stosuje się tę metodę?

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w miejsca zmienione z powodu problemów skórnych odpowiedniej dawki preparatu leczniczego. Najczęściej stosuje się skleroterapię piankową i wtedy lek ma postać pianki. Czasami też wykorzystuje się specjalny roztwór środka obliterującego. Ta metoda obarczona jest zdecydowanie mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań w stosunku do tradycyjnego leczenia operacyjnego. Co więcej, nie wiąże się też z koniecznością pobytu w szpitalu. Skleroterapię wykorzystuje się do leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych, czyli różnego typu zmian żylakowych. Wskazaniem do jej wykonania są nie tylko teleangiektazje, a więc poszerzone drobne naczynia krwionośne, tzw. pajączki. Zabieg sprawdza się także w poważniejszych zmianach, począwszy od małych i pojedynczych żylaków, poprzez duże żylaki, aż do takich krwawiących. Problemu nie sprawia nawet leczenie w ten sposób zmian naczyniowych o krętym przebiegu.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Mimo że zabieg nie jest zbyt inwazyjny, to nie każda osoba kwalifikuje się do jego wykonania. Warto wcześniej sprawdzić, czy nie występuje alergia na preparaty obliterujące. To rzadkie przypadki, ale ostrożności nigdy za wiele, tym bardziej że oprócz wysypki skórnej mogą się pojawić duszności. Metoda ta jest również zabroniona w przypadku poważnych chorób układowych, a zwłaszcza zakrzepicy żył głębokich oraz cukrzycy. Przeciwwskazaniem do skleroterapii okazują się także ostre infekcje układowe bądź skórne czy też stale utrzymujący się obrzęk kończyny dolnej, który nie zmniejsza się nawet w przypadku leczenia. Zabiegu ostrzykiwania żył nie stosuje się ponadto przy żylakach pojedynczych otoczonych przez owrzodzenia oraz przy unieruchomieniach, kiedy osoba nie może samodzielnie się poruszać. Przed dopuszczeniem do skleroterapii konieczne jest dokładne badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, ponieważ zaawansowana miażdżyca tętnic stanowi kolejną przeszkodę. Z zabiegiem powinny wstrzymać się panie w ciąży, a w przypadku kobiet karmiących piersią czy osób ze skłonnością do częstych migren zaleca się szczególną ostrożność.

Przebieg leczenia

Skleroterapia wykonywana jest przez lekarza i pojedyncza sesja trwa zazwyczaj 20-30 minut. Bezpośrednio przed nią nie należy golić nóg, smarować skóry balsamem czy przyjmować leków miejscowych. Zabieg można powtórzyć, jeżeli zachodzi taka konieczność, po co najmniej 2 tygodniach. Ilość serii zależy oczywiście od stopnia zaawansowania zmian. Na efekty należy nieco poczekać, ponieważ wstrzyknięcie środka obliterującego do żylaka powoduje jego powolny zanik z powodu zarośnięcia żyły w tym miejscu i zamknięcia przepływu krwi. Warto podkreślić, że igła wykorzystywana do ostrzykiwania jest na tyle cienka, że praktycznie w ogóle nie czuje się bólu, a jedynie niewielki dyskomfort. Po zabiegu konieczny jest spacer przez około 40 minut, aby nie doszło do powstania zakrzepów. Przez 1 2 tygodnie trzeba nosić w ciągu dnia specjalną pończochę uciskową, co podnosi skuteczność leczenia i zarazem zapobiega pojawieniu się powikłań. Jednocześnie niewskazane są w tym czasie gorące kąpiele, przebywanie w saunie czy na słońcu.