https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/usluga/badanie-usg-eng/

Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne ginekologiczne jest wykonywane w celu oceny kształtu, wielkości i struktury macicy oraz endometrium (błony śluzowej, którą wyścielona jest jama macicy). Pozwala ono również na ocenę lokalizacji, wielkości oraz aktywności jajników.

USG ginekologiczne to punkt wyjściowy w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności.  USG ginekologiczne umożliwia rozpoznanie wielu patologii i schorzeń, takich jak: mięśniaki macicy, guzy, torbiele jajników, skręt jajnika oraz nowotwory narządu rodnego. Badanie pozwala także stwierdzić fizjologiczną ciążę na podstawie obecności w macicy pęcherzyka ciążowego, a także wykryć ciążę pozamaciczną.

M

USG ginekologiczne może zostać wykonane:

  • transwaginalnie, czyli drogą przezpochwową – USG wykonywane tą metodą polega na wprowadzeniu głowicy do pochwy. Ten sposób badania umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu oraz dokonanie precyzyjnej oceny stanu narządu rodnego pacjentki. Badanie jest w pełni bezpieczne. Aparat wykorzystywany do badania jest każdorazowo zabezpieczony lateksową osłonką.

 

  • przez powłoki brzuszne – ta metoda może być stosowana u pacjentek z zachowaną błoną dziewiczą lub u pań, które nie wyrażają zgody na badanie dopochwowe. Niemniej jednak, obraz uzyskany podczas badania przez powłoki brzuszne, zazwyczaj jest niewyraźny i nie pozwala na dokładną ocenę narządów leżących w miednicy mniejszej.

 

  • drogą przezodbytniczą – tę metodę stosuje się w szczególnych sytuacjach. Wówczas badanie USG wykonuje się, wprowadzając sondę do odbytnicy.

Masz pytania ?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604749740