https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/uk/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Badania analityczne dla kobiet w ciąży

Ciąża to czas kiedy zdrowie kobiety i rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka są bardzo ważne. W związku z tym oprócz wizyt u ginekologa oraz badań USG, należy regularnie przeprowadzać badania analityczne. Każdy przypadek jest inny i może wymagać innej diagnostyki, jednak istnieje pakiet badań standardowych, które zazwyczaj wykonuje się w trakcie ciąży.

M

● Morfologia krwi

to podstawowe badanie diagnostyczne, również w trakcie ciąży. Dostarcza informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjentki, pomaga wykryć ewentualne stany zapalne lub infekcje. Podczas ciąży, morfologię powinno się powtarzać co miesiąc.

● Oznaczenie grupy krwi

to badanie, które należy wykonać na początku ciąży, oczywiście jeśli pacjentka nie zna swojej grupy krwi. W przypadku, gdy krew przyszłej mamy zostanie oznaczona czynnikiem Rh-, a ojciec dziecka ma krew oznaczoną czynnikiem Rh+, należy wykonać dodatkowo badanie na obecność przeciwciał anty D.

● Poziom hormonów tarczycy TSH, FT4 i FT3

prawidłowe funkcjonowanie tarczycy w ciąży jest bardzo ważne. Niedobór hormonów tarczycy może skutkować nieprawidłowościami w rozwoju tarczycy i mózgu płodu. Z tego względu, monitorowanie poziomu TSH, FT4 i FT3 w ciąży jest obecnie standardową procedurą.

● Badanie stężenia glukozy na czczo

wykonuje się je do 10. tygodnia ciąży. Celem badania jest sprawdzenie, czy u przyszłej mamy nie występuje cukrzyca. Podczas ciąży, między 24. a 28. tygodniem, wykonuje się także doustny test obciążenia glukozą – OGTT. W ramach badania pacjentka wypija roztwór glukozy, po czym ma trzykrotnie pobieraną krew, aby sprawdzić poziom stężenia glukozy we krwi.

● Badanie na wykrycie chorób zakaźnych

takie badania wykonuje się na początku ciąży. Bardzo często poszerza się diagnostykę o badania krwi pod kątem nosicielstwa różnych chorób zakaźnych. Dotyczy to przede wszystkim schorzeń takich jak: różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia.

● Badanie ogólne moczu

to badanie, które pozwala ocenić pracę nerek. Jest również bardzo ważne przy diagnostyce takich chorób jak cukrzyca oraz stan przedrzucawkowy. W trakcie ciąży wskazane jest, aby wykonywać badanie ogólne moczu co miesiąc.

● Test PAPPA

Test PAPPA jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, uzupełniającym badanie USG 2D. Powinno być wykonywane u wszystkich kobiet w ciąży (za: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Badanie to wykonywane jest między 11. a 14. tygodniem ciąży.Test PAPP-A wykonuje się w celu określenia wysokości ryzyka wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz wad ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

● Test Harmony

Test Harmony to nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwalające ocenić ryzyko 8 różnych zespołów genetycznych, m.in: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Badanie umożliwia także ocenę ryzyka wystąpienia zespółu Klinefeltera czy zespołu Turnera.  Badanie pozwala także określić płeć dziecka, nawet na wczesnym etapie ciąży.Test nie pozwala wskazać ryzyka mozaikowatości, częściowych trisomii lub translokacji.