https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Cytologia

Cytologia to badanie, które służy profilaktyce raka szyjki macicy. Każda kobieta powinna pamiętać, o regularnym wykonywaniu cytologii. Cytologia to wymaz z szyjki macicy. Materiał do badania pobiera się za pomocą specjalnie przygotowanej szczoteczki, a następnie zabezpiecza się go i oddaje do analizy. Próbka jest poddawana ocenie doświadczonego cytologa lub histopatologa. Z tego względu na wyniki nie są znane od razu – trzeba poczekać zazwyczaj kilka dni. Wymaz można pobrać podczas standardowego badania ginekologicznego. Badanie jest zupełnie bezbolesne. 

M

Badanie cytologiczne Kraków – profilaktyka raka szyjki macicy

Cytologię wykonuje się w profilaktyce raka szyjki macicy. Badanie należy wykonywać regularnie, ponieważ rak szyjki macicy zwykle rozwija się kilka lat. Cytologia natomiast umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium, jest możliwy do wyleczenia.

Kiedy i jak często wykonywać badanie cytologiczne?

Zgodnie z zaleceniami kobiety aktywne seksualnie powinny wykonać swoją pierwszą cytologię do 3 lat od rozpoczęcia współżycia. Bez względu na okoliczności, powinno się wykonać takie badanie przed 25 rokiem życia. Standardowo cytologię powinno się wykonywać co rok. W przypadku niejasnych wyników lekarz może zalecić powtarzanie badania częściej niż raz na rok. Należy jednak pamiętać, że wskazania do badania cytologii Kraków są kwestią indywidualną, dlatego najlepiej kierować się zaleceniami swojego ginekologa.

Jak przygotować się do cytologii?

Cytologię najlepiej wykonać około 10-14 dnia cyklu, ponieważ wtedy wynik badania będzie najbardziej wiarygodny. Z tego względu zaplanować wcześniej optymalny termin badania. Niemniej jednak wymaz można pobrać także w innych dniach cyklu – wyjątek stanowi czas miesiączki.W ramach przygotowania do badania cytologicznego należy pamiętać, aby:

  • na kilka dni przed cytologią stosować leków dopochwowych
  • powstrzymać się od współżycia przez około 2 dni przed badaniem