https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Konsultacja psychologiczna

W nowoczesnym podejściu do medycyny nie ma wyraźnego podziału na ciało i psychikę – te dwie sfery są integralne i oddziałują na siebie. Warto pamiętać, że przedłużającym się staraniom o dziecko mogą towarzyszyć stres, napięcie, spadek własnej wartości, a nawet stany depresyjne. Dlatego, aby zwiększyć skuteczność leczenia, Pacjentami opiekuje się także psycholog.

M

Po co psycholog w klinice leczenia niepłodności?

Psycholog może służyć pomocą każdemu, kto znalazł się w trudnym momencie swojego życia. Doradza, jak radzić sobie ze stresem oraz emocjonalnym przeciążeniem. Może także pomóc parom we wzajemnej komunikacji i nazwaniu emocji, które pojawiają się w trakcie starań o dziecko. Według badań, najlepsze efekty w leczeniu niepłodności (nawet 3-krotnie częstsze sukcesy w postaci ciąż) uzyskuje się dzięki metodzie, która uwzględnia techniki biologiczne i psychologiczne.

Kiedy należy skorzystać z pomocy psychologa w leczeniu niepłodności?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry. Warto pozwolić sobie pomóc już na wczesnym etapie leczenia. Warto odwiedzić psychologa, kiedy:

  • często odczuwasz smutek i płaczesz,
  • ciąża i dziecko są dominującymi myślami w Twojej głowie,
  • odczuwasz częste, wyraźne zmiany nastroju,
  • z trudem znosisz informacje o cudzych ciążach i urodzonych dzieciach,
  • coraz bardziej izolujesz się od otoczenia,
  • masz poczucie winy lub obarczasz nim partnera,
  • odczuwasz spadek własnej wartości w związku z niepłodnością,
  • obserwujesz trudności w swoim związku,
  • odczuwasz samotność i masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie.

Konsultacja u psychologa przed IVF

Zgodnie ze światowymi standardami leczenia niepłodności, rozpoczęcie procedury IVF powinno być poprzedzone konsultacją u psychologa. Bardzo istotne jest wsparcie psychiczne pacjentów na różnych poziomach. Psycholog może zaproponować np. ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą pozbyć się stresu i napięcia, zwiększając tym samym szansę na powodzenie procedury IVF.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Nie musisz w ogóle się przygotowywać. Spotkanie z psychologiem to głównie rozmowa, w czasie której możesz opowiedzieć o swoich trudnościach, a psycholog pomoże Ci w ich nazwaniu.

Masz pytania ?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604749740