Laseroterapia endowaskularna (EVLA)

Żylaki to powszechna dolegliwość, która może negatywnie wpłynąć na jakość życia. Tradycyjne metody leczenia nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę laseroterapię endowaskularną (EVLA) – znana jest ona również pod nazwą laserowego usuwania żylaków.

 

M

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków?

Zabieg laseroterapii endowaskularnej nie wymaga pobytu w klinice. Jak już wspomniano, pierwszym krokiem jest podanie środka znieczulającego oraz obkurczającego żyły. Za pomocą badania USG lekarz może określić dokładne umiejscowienie żyły, do której zostanie wprowadzone włókno laserowe. Najczęściej wykonuje się mikroskopijne nacięcie w skórze (w takim przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe). Włókno lasera wprowadzone jest w główny pień żyły. Proces ten kontrolowany jest na monitorze USG. Kolejnym etapem jest skleroterapia, czyli zabieg, podczas którego za pomocą zastrzyków wprowadza się lek do pozostałych niewydolnych żył np. krętych. Na uwagę zasługuje fakt, że laser może być stosowany wyłącznie w przypadku żył prostych.

Rekonwalescencja po zbiegu

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się półgodzinny spacer, który pobudza krążenie krwi. Warto dodać, że metoda laserowa nie wymaga szwów. Zakłada się jedynie opatrunek ciskowy, który należy nosić przez kilka dni. Kontrola po zabiegu powinna nastąpić po około trzech tygodniach. Specjalista oceni efekty, a także przystąpi do leczenia pozostałych niewydolnych żył.

Jak się przygotować do zabiegu?

Laseroterapia endowaskularna wymaga odstawienia leków hormonalnych na minimum dwa tygodnie przed zabiegiem, a także kremów oraz maści fotouczulających. Warto pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu nie można kierować pojazdem. Sam zabieg trwa jedynie kilkadziesiąt minut. Do normalnej aktywności można zwykle wrócić tego samego dnia.

Wskazania i przeciwwskazania

Laseroterapia endowaskularna zalecana jest w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej. Do przeciwwskazań można zaliczyć m.in. niewydolność tętnic obwodowych, zakrzepy krwi, nadmierną krzepliwość krwi, ciążę, obrzęki chłonne.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/osteo122/domains/dev.medistica.com.pl/web/app/themes/roxx-starter/functions.php on line 754