Pakiet badań – profil tarczycowy
Mianem profilu tarczycowego określa się pakiet badań, które są niezbędne podczas diagnostyki chorób tarczycy. Taki zestaw badań umożliwia wykrycie lub wykluczenie schorzeń takich jak: nadczynność, niedoczynność, guzki tarczycy, Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa. Profil tarczycowy wykonuje się także w celu kontroli przebiegu terapii leczniczej.
M
Jakie badania wchodzą w skład profilu tarczycowego?
- TSH (to badanie, które ma na celu sprawdzenie poziomu tego hormonu TSH. Jest to hormon przysadki mózgowej, którego funkcją jest pobudzanie czynność gruczołu tarczowego oraz wytwarzanie hormonu w tarczycy T3 i T4).
- FT3 (FT3 to hormon produkowany przez tarczycę. Wysoki poziom FT3 może świadczyć o niedoczynności tarczycy lub o innych zaburzeniach, np. związanych z tyreotoksykozą, niedoborem jodu lub skutkiem terapii jodem, które mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy po jej zakończeniu. Natomiast obniżony poziom FT3 może występować w stanach pooperacyjnych lub ciężkich chorobach, które nie mają związku z tarczycą).
- FT4 (FT4 to również jeden z hormonów produkowanych przez tarczycę. Wysoka wartość FT4 może wskazywać na niedoczynność tarczycy w przebiegu leczenia tyroksyną, lub świadczyć o tyreotoksykozie, eutyreozie z podwyższonym stężeniem tyreoglobuliny (TBG). Zmniejszona wartość tego hormonu może wskazywać na: nadczynność tarczycy, znaczny niedobór jodu, eutyreozę z obniżonym stężeniem TBG).
- Anty TG (badanie poziomu przeciwciał Anty TG, wykonywane w celu diagnozowania autoimmunologicznych chorób tarczycy oraz klinicznej oceny czynności tarczycy.
- Anty TPO (badanie poziomu przeciwciał Anty TPO, które wykonuje się podczas diagnozowania autoimmunologicznych chorób tarczycy – szczególnie choroby Hashimoto i Gravesa Basedowa, a także w celu klinicznej oceny czynności tarczycy).
- Przeciwciała przeciw receptorom TSH (TRAB) – adanie przeciwciał przeciwtarczycowych to badanie wskazane w diagnostyce różnicowej oraz przy wyborze i monitorowaniu leczenia autoimmunologicznych chorób tarczycy, w tym m. in. choroby Hashimoto i choroby Gravesa – Basedowa.