https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Pakiet badań – profil tarczycowy

Mianem profilu tarczycowego określa się pakiet badań, które są niezbędne podczas diagnostyki chorób tarczycy. Taki zestaw badań umożliwia wykrycie lub wykluczenie schorzeń takich jak: nadczynność, niedoczynność, guzki tarczycy, Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa. Profil tarczycowy wykonuje się także w celu kontroli przebiegu terapii leczniczej. 

M

Jakie badania wchodzą w skład profilu tarczycowego?

  • TSH (to badanie, które ma na celu sprawdzenie poziomu tego hormonu TSH. Jest to hormon przysadki mózgowej, którego funkcją jest pobudzanie czynność gruczołu tarczowego oraz wytwarzanie hormonu w tarczycy T3 i T4).
  • FT3 (FT3 to hormon produkowany przez tarczycę. Wysoki poziom FT3 może świadczyć o niedoczynności tarczycy lub o innych zaburzeniach, np. związanych z tyreotoksykozą, niedoborem jodu lub skutkiem terapii jodem, które mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy po jej zakończeniu. Natomiast obniżony poziom FT3 może występować w stanach pooperacyjnych lub ciężkich chorobach, które nie mają związku z tarczycą).
  • FT4 (FT4 to również jeden z hormonów produkowanych przez tarczycę. Wysoka wartość FT4 może wskazywać na niedoczynność tarczycy w przebiegu leczenia tyroksyną, lub świadczyć o tyreotoksykozie, eutyreozie z podwyższonym stężeniem tyreoglobuliny (TBG). Zmniejszona wartość tego hormonu może wskazywać na: nadczynność tarczycy, znaczny niedobór jodu, eutyreozę z obniżonym stężeniem TBG).
  • Anty TG (badanie poziomu przeciwciał Anty TG, wykonywane w celu diagnozowania autoimmunologicznych chorób tarczycy oraz klinicznej oceny czynności tarczycy.
  • Anty TPO (badanie poziomu przeciwciał Anty TPO, które wykonuje się podczas diagnozowania autoimmunologicznych chorób tarczycy – szczególnie choroby Hashimoto i Gravesa Basedowa, a także w celu klinicznej oceny czynności tarczycy).
  • Przeciwciała przeciw receptorom TSH (TRAB) – adanie przeciwciał przeciwtarczycowych to badanie wskazane w diagnostyce różnicowej oraz przy wyborze i monitorowaniu leczenia autoimmunologicznych chorób tarczycy, w tym m. in. choroby Hashimoto i choroby Gravesa – Basedowa.