https://medistica.com.pl/?p=7595 https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów wykonywany w naszej Klinice w Krakowie jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy całkowitemu wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo przerzedzeniu.

Zabieg polega na pobieraniu i przeszczepach graftów, czyli kępek włosów (zazwyczaj 2-3 włosy). Ryzyko uszkodzenia pobranych mieszków włosowych oraz mieszków sąsiadujących jest minimalne. Przeszczepione włosy zachowują swoje własności genetycznie własności tzn. są nie wrażliwe na androgeny i nie podlegają procesowi łysienia androgenowego.

Metody przeszczepu włosów stosowane w klinice Medistica Medycyna + Piękno umożliwiają powtarzalność zabiegów, czyli przeszczep włosów można powtarzać w miarę postępu łysienia. Transplantacja włosów zapewnia trwałe, naturalne efekty, bez ryzyka odrzucenia przeszczepu i długiego okresu rekonwalescencji.

M

Zalety przeszczepu włosów

  • Niska inwazyjność,
  • Bardzo krótki czas rekonwalescencji,
  • Możliwość powikłań pozabiegowych minimalna,
  • Ból pojawiający się po zabiegu krótkotrwały, słabo nasilony,
  • Zazwyczaj nie występuje bliznowacenie, a jeśli pojawi się to są to maleńkie blizny o średnicy 0,8-0,9 mm,
  • Zabieg powtarzalny,
  • Zabieg nie ogranicza aktywności zawodowej.
Czas trwania Od 3 do 4 godzin
Wygoda Zabieg wykonywany w pozycji siedzącej i półsiedzącej
Efekt Efekt widoczny po 6-12 miesiącach
Znieczulenie Zabieg ze znieczuleniem
Zwolnienie z pracy Opcjonalnie
Trening na siłowni Po zabiegu nie korzystaj z siłowni
Trening na basenie Po zabiegu nie korzystaj z basenu
Relaks w saunie Po badaniu nie korzystaj z sauny

Gdzie możesz go wykonać

  • Medistica Medycyna + Piękno

Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów w Medistica Medycyna + Piękno Kraków?

  1. Obszar biorczy (miejsce, z którego są pobierane grafty) to skóra okolicy potylicznej. Graft to kępka włosów, zazwyczaj 2-3 włosy ale może to być także tylko 1 włos. Ilość włosów w grafcie jest osobniczą cechą.
  2. Skóra głowy (obszar biorczy i obszar przeszczepiania) jest znieczulana roztworem lidokainy (iniekcje śródskórne) – znieczulenie miejscowe.
  3. Grafty pobiera się specjalną sztancą, która wchodzi w skórę na głębokość 1,5 – 2 mm. Powstaje otworek o średnicy 0,8 – 0,9 mm (zależy od średnicy użytej sztancy). Sztanca przecina mięsień przywłośny mocujący mieszki włosowe w skórze, następnie grafty są wyciągane ze skóry przy użyciu sprężonego powietrza. Obszar biorczy krwawi, potem pokrywa się strupkami. Po pobraniu włosów mogą pozostać maleńkie blizny ale zazwyczaj skóra goi się bez pozostawienia śladów bliznowacenia. W obszarze biorczym po pobraniu włosów może pojawić się przerzedzenie włosów.
  4. Na obszar biorczy zostaje założony w razie konieczności opatrunek.
  5. Na obszarze przeszczepu wykonuje się mikronakłucia, w które wprowadza się grafty przy użyciu odpowiedniej sondy i ciśnienia. Po zabiegu skóra pokryta jest drobnymi strupkami.
  6. Strupki utrzymują się na skórze głowy (obszar biorczy i przeszczepu) około 1- 2 tygodnie.

Czas rekonwalescencji to około 2 tygodnie. Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach, używa się jednorazowych drenów, itp

Najczęściej zadawane pytania

Czy zabieg przeszczepu włosów jest bolesny i czy po zabiegu boli głowa?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym tzn. skórę znieczula się zastrzykami z roztworem lidokainy. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy ale jest słabo nasilony, ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 godzin. Można zastosować np. paracetamol.

Czy po zabiegu pojawia się obrzęk?

Może pojawić się obrzęk czoła. Pojawia się po około 1-2 dniach od zabiegu. Może być bardzo nasilony zwłaszcza wtedy gdy włosy przeszczepia się w okolicę czołową i gdy przeszczepia się dużą ilość włosów. Ustępuje zazwyczaj w ciągu kilku godzin. W przypadku obrzęku najlepiej zastosować okłady z lodu np. coldpack

Czy po zabiegu można prowadzić samochód?

Oczywiście. Znieczulenie, które stosuje się do zabiegu jest miejscowe i szybko ustępuje. Znieczulenie nie ogranicza możliwości prowadzenia samochodu.

Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu?

Zabieg nie ogranicza aktywności zawodowej czy towarzyskiej. Po zabiegu można następnego dnia iść do pracy. Oczywiście na skórze głowy są strupki, które utrzymują się przez około tydzień.

Jak wyglądają włosy po zabiegu przeszczepu włosów ?

Po kilku dniach od zabiegu można zaobserwować, że razem ze strupkami wypadają włosy. Nie należy wpadać w panikę, jest to normalne zjawisko. W miejscu przeszczepu obserwuje się wzrost przeszczepionych włosów. Po kilku – kilkudziesięciu tygodniach przeszczepione włosy wypadają. Nie należy wpadać w panikę, jest to normalne zjawisko. Następnie w obszarze przeszczepu pojawiają się nowe włosy, początkowo mogą być bardzo delikatne, cienkie. Uzyskanie zadowalającego wyglądu włosów wymaga czasu, jest to okres około roku. Tak długi okres związany jest z cyklem życiowym włosa, aby wyrosły prawidłowe włosy mieszek włosowy musi wyprodukować kilka pokoleń włosów, które wypadną i zostaną zastąpione tzw. włosami ostatecznymi.

Ile włosów przeszczepia się podczas jednego zabiegu i ile trwa zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od ilości przeszczepianych włosów, ale zazwyczaj trwa 3-4 godzin. W ciągu jednego zabiegu można przeszczepić do 1500 graftów. Ilość ustala lekarz na wizycie kwalifikacyjnej. Oczywiście jest to ilość w przybliżeniu. Zazwyczaj przeszczepia się więcej graftów niż ustalono ale koszt zabiegu nie ulega zmianie.

Sugerowana ilość graftów do przeszczepu np.:

Zakola:
małe 200-300
średnie 300-400
duże 400-600

Tonsura (czubek głowy):

mała 200-400
średnia 500-700
duża 700-900

Jaka jest efektywność zabiegu?

Efektywność zabiegu jest na poziomie prawie 100%. Bardzo rzadko przeszczepione włosy zostają odrzucone. W trakcie pobierania włosów możliwość uszkodzenia włosów jest minimalna, dlatego efekty przeszczepu włosów są tak satysfakcjonujące.

Czy przeszczepione włosy wypadną?

Przyczyną androgenowego wypadania włosów z okolicy skroniowej, czołowej i szczytu głowy jest to, że w tej okolicy wzrost włosów jest regulowany przez androgeny (męskie hormony płciowe). Takie zjawisko występuje u mężczyzn i kobiet. Włosy do przeszczepu pobiera się z okolicy potylicznej głowy. Są to włosy odporne na działanie androgenów. Te cechy zachowują pomimo tego, że zostaną przeniesione w inne miejsce dlatego nie wypadają pomimo skłonności pacjenta do androgenowego łysienia.

Wskazania
  • łysienie androgenowe u mężczyzn
  • łysienie androgenowe u kobiet – ustabilizowany poziom androgenów
  • ubytki włosów wywołane: urazem, zabiegiem operacyjnym, stanem chorobowym (po wyleczeniu)
Przeciwwskazania
  • zaawansowana cukrzyca
  • nieuregulowane ciśnienie krwi
  • choroby zapalne skóry głowy
  • łysienie plackowate
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • uczulenie na środki miejscowo znieczulające
  • bardzo młode osoby przedwcześnie dotknięte łysieniem androgenowym
  • przebyty zawał serca
  • wyniszczenie organizmu
  • Przeszczep włosów S.A.F.E.R.
    • Konsultacja do przeszczepu włosów (kwota odliczana od ceny zabiegu) 350 zł
    • Przeszczep włosów (1 graft) 13 zł