Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

Medycyna estetyczna latem – mity i fakty

Choć tegoroczne wakacje mogły nas zaskoczyć, słońce za oknem nie daje nam zapomnieć o trwającej porze roku. Ratunkiem dla naszego nieprzygotowania do sezonu bikini, mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej. Zanim przejdziemy do działania, spróbujmy rozprawić się z krążącymi wśród pacjentek mitami, związanymi z relacją medycyna estetyczna vs. lato.

M

Opalenizna to bezwzględne przeciwskazanie do zabiegów medycyny estetycznej – MIT / PRAWDA

Najłatwiej powiedzieć tak, jednak sprawa nie jest aż tak prosta.

W okresie letnim skóra większości z nas prawdopodobnie nabierze bardziej wakacyjnego kolorytu. Dlatego też decydujemy się używać słowa „mocna opalenizna” – to my sami powinniśmy umieć szczerze ocenić, czy zostaliśmy tylko muśnięci słońcem, czy jednak ekspozycja na promieniowanie słoneczne była intensywna. Warto zdecydować tu uczciwie, ponieważ wykonanie zabiegu na mocno opalonej skórze może być nie tylko bezskuteczne, ale po prostu niebezpieczne.

Wszystkie peelingi chemiczne są zakazane latem – MIT

Zdecydowanie nie.

W naszym arsenale medycyny estetycznej mamy całkiem sporo możliwości. Peelingi bazujące na delikatnym złuszczaniu są nie tylko niezakazane, ale także wskazane w okresie letnim. Gdy słońce świeci najmocniej, doskonałe efekty osiągniemy po peelingach kwasem azelainowym, mlekowym, salicylowym czy traneksamowym.

Kwasy te pomagają nam odświeżyć cerę, a także pomagają substancjom aktywnym z kremów przenikać w głąb skóry. Odczyn zapalny po peelingu jest minimalny – nie boimy się więc o niewskazane interakcje między promieniowaniem słonecznym a naszą skórą.

Okres skuteczności wypełniaczy i botoksu wprowadzanych w lecie jest krótszy – MIT

Badania dają nam jasną odpowiedź – nie.

Termostabilność wypełniaczy i botoksu, czyli ich trwałość w zależności od kontaktu z wysoką lub niską temperaturą, jest bardzo dobra. Przepuszczalność ultrafioletu do substancji jest minimalna i nie powoduje żadnym zmian.

Co więcej, nasze doświadczenie w klinice Medistica Medycyna + Piękno Kraków pokazuje jednoznacznie, że botoks i lato to całkiem popularne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ toksyna botulinowa ma również doskonałe zastosowanie w walce z nadpotliwością. Za pośrednictwem botoksu można pozbyć się problemu wiecznie spoconych dłoni, pach, stóp, a nawet skóry głowy czy czoła. Toksyna botulinowa wprowadzana jest głęboko pod skórę, w bardzo małych ilościach, dzięki czemu, nawet w okresie letnim, nie stanowi żadnego zagrożenia.

Lasetorapia w lecie jest niebezpieczna – MIT / PRAWDA

W powyższych zdaniu jest trochę prawdy, i trochę fałszu.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje bardzo szeroką gamę zabiegów z zakresu laseroterapii. Lasery różnią się długością emitowanych fal elektromagnetycznych oraz parametrami charakteryzującymi urządzenie np.; moc, czas trwania impulsu, itd.

Laser ablacyjny, czyli np. laser CO2 to ten rodzaj zabiegów, które powinniśmy odłożyć na później. Ich wykorzystanie w okresie większej ekspozycji na słońce może wiązać się z uszkodzeniami naskórka, przedłużonym okresem gojenia oraz powstawaniem trudnym do usunięcia przebarwień. Oczywiście są wyjątki. Jeśli ktoś pragnie usunąć, np. włókniaka pod pachą czy w pachwinie, to nie widzimy żadnych przeciwskazań, by wykonać ten zabieg w lecie, ponieważ kontakt takich obszarów ze słońcem jest minimalny.

Podobnie wygląda sytuacja z laserowym zamykaniem naczynek w lecie. W przypadku kiedy próbujemy usunąć laserowo naczynka ze skóry opalonej choć w niewielkim stopniu, może dojść do przebarwienia lub odbarwienia. Laserowe zamykanie naczynek w okresie letnim można więc przeprowadzać tylko w obszarach, które nie mają kontaktu ze słońcem. Jeżeli rezygnujemy z opalania na plaży to możemy także kontynuować laserowe usuwanie tatuażu czy depilacje.

Zabiegi medycyny estetycznej w lecie nie mają sensu – MIT

W tym miejscu musimy powiedzieć zdecydowane „nie”.

Wysoka ekspozycja na słońce przez kilka gorących miesięcy wiąże się ze znacznym wysuszeniem skóry, ryzykiem przyspieszonego starzenia się czy powstaniem nowych przebarwień, Zabiegi medycyny estetycznej przychodzą nam tutaj na ratunek, a szczególnie wskazana jest mezoterapia igłowa np. z czystym kwasem hialuronowym to kojący opatrunek dla naszej wysuszonej skóry. Mezoterapia wspiera utrzymanie stabilnego nawodnienia tkanki podskórnej, dając efekt doskonale nawilżonej skóry na dłuższy czas.

Bardzo dobre efekty daje także HIFU SonoQueen, wykonywany w naszej klinice Medistica Medycyna + Piękno Kraków. Zabieg ten, zwany „królową zabiegów liftingujących” może okazać się ratunkiem dla naszej skóry w lecie, kiedy to jesteśmy szczególnie narażeni na postępujące procesy fotostarzenia. Wykorzystywane w trakcie procedury ultradźwięki, przenikają w głąb skóry, zapoczątkowując proces tworzenia i regeneracji włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest wielowymiarowe ujędrnienie. Dodatkowym atutem HIFU SonoQueen jest fakt, iż zabieg nie wymaga rekonwalescencji, można go więc wykonać zarówno przed urlopem, a także po okresie intensywnej ekspozycji na słońce.

Medycyna estetyczna latem to temat niezwykle złożony.

Oczywiście, dziedzinę tę dotykają w okresie letnim pewne ograniczenia. Nasz arsenał zabiegów jest jednak na tyle bogaty, że czas intensywnej ekspozycji na słońce to absolutnie nie moment na rezygnację z wizyty w Klinice. Przeciwnie, profesjonalna pomoc specjalistów medycyny estetycznej Medistica Medycyna + Piękno Kraków, posłuży naszej skórze i pozwoli przejść przez okres letni bez uszczerbku. Z odpowiednim wsparciem, słońce i nasza skóra mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi.

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!